Vincent Magnée

directeurmagnee
Director
Born in Berchem-Sainte-Agathe on 30 April 1971

Profession

Director of the National Bank of Belgium

Qualifications

Commercial engineer, Solvay Business School, Université libre de Bruxelles, 1993

Career

  • Trainee, Trade Union Committee for Transport in the European Community (1995)
  • Deputy Inspector, VAT Administration, Ministry of Finance (01.1996 - 04.1996)
  • Deputy Auditor, Court of Auditors (05.1996 - 04.2002)
  • Auditor, Court of Auditors (05.2002 - 07.2003)
  • Deputy head of cabinet for the Deputy Prime Minister and Minister of Justice (07.2003 - 12.2007)
  • Deputy head of cabinet for the Minister of Social Affairs and Public Health (12.2007 - 03.2008)
  • Deputy head of cabinet for the Deputy Prime Minister and Minister of Social Affairs and Public Health (03.2008 - 12.2011)
  • Deputy head of the Prime Minister’s cabinet (12.2011 - 05.2014)
  • Director of the National Bank of Belgium from 01.06.2014
    Royal Decree 10.04.2014 - Moniteur Belge/Belgisch Staatsblad 29.04.2014)

Other current mandates or functions

  • National Accounts Institute
    Expert to the Board of Directors as from 02.01.2019
  • "L'Observatoire du Crédit et de l'endettement"
    Member and member of the Board as from 08.05.2017
    President as from 26.10.2017

Past mandates or functions

  • National Accounts Institute
    Member of the Board of Directors: 18.05.2017-01.01.2019